Zwiastun nadziei

Zwiastun nadziei

Siła świętości św. Wojciecha nie leży w jego męczeństwie, ale w jego miłości do Chrystusa, która była przyczyną jego pragnienia i decyzji, by to orędzie zanieść na najdalsze krańce świata. Męczeństwo stało się udziałem św. Wojciecha, ale było ono konsekwencją wyboru Chrystusa za Pana i Zbawiciela, a nie przyczyną. Peregrynacja relikwii naszego Patrona ma zaznaczyć, że dzieło ewangelizacji, które obecność tego praskiego biskupa zapoczątkowane zostało na naszych ziemiach przed ponad tysiącem lat, domaga się on nas ciągłej kontynuacji i pielęgnacji, by ewangelia dotarła do ludzi naszego pokolenia.

Św. Wojciech to prawdziwy zwiastun nadziei – przynosi przecież Dobrą Nowinę (czyli dobre wiadomości): dla wszystkich jest zbawienie! Niezależnie od tego, czy ktoś żył w X w. czy żyje w XXI w., Chrystus daje nam swoją miłość każdego dnia, pomimo naszych niewierności i zaprasza do pójścia w dalszą wspólną drogę z Nim – już jako Pielgrzymi nadziei (por. hasło Roku Jubileuszowego ogłoszone przez papieża).

Choć niewiele znamy faktów z życia św. Wojciecha, to wiemy, że jego życie było całkowitym oddaniem się na chwałę Bożą i dziełu ewangelizacji. Zbliżający się Jubileusz 100-lecia Archidiecezji Gdańskiej oraz rozpoczynająca się peregrynacja relikwii Patrona po wszystkich parafiach, jest dobrą okazją do odkrycia życia i misji tego świętego.

W odkrywaniu św. Wojciecha nie chodzi tylko o zapoznanie się z historią jego życia włącznie z okrutnym męczeństwem, czasami, w których przyszło mu żyć, czy z miejscami kultu na terenie archidiecezji gdańskiej. Jubileusz jest okazją do wkroczenia głębiej.

Na samym początku roku przygotowań, przybliżymy sobie postać naszego Patrona podczas rorat dzięki materiałom przygotowanym przez nasze archidiecezjalne środowisko.

Św. Wojciech